Site icon New Social Polska

TikTok – Kiedy powstał i jakie daje możliwości

TikTok - Kiedy powstał i jakie daje możliwości

TikTok stał się popularną aplikacją wśród młodzieży. Obok Instagrama, Facebooka i Twittera jest najczęściej używany. Warto zatem przyjrzeć mu się bliżej i przekonać się, na czym polega jego fenomen.

Czym jest TikTok?

Najprościej mówiąc, jest to aplikacja, która łączy w sobie możliwości Snapchata, Instagrama i Spotify. Dzięki niemu użytkownicy mogą udostępniać i tworzyć krótkie filmiki. Wcześniej działał jako Musical.ly, ale po 2018 roku przemianował się w TikToka.

Działa na podobnej zasadzie, jak Musical.ly, ale jednocześnie ma szerszy zakres. Można dodawać wiele dźwięków, fragmentów utworów, efektów specjalnych czy filtrów. Do tego można przesyłać filmiki, jakie stworzyło się na telefonie.

Znajdziemy tutaj niemal wszystko: wyzwania, występy taneczne, muzyczne, rozrywkę.

TikToka można pobrać z Google Play, App Store lub bezpośrednio na komputer. Potem zakładamy konto i możemy korzystać z jego możliwości.

Jak korzystać z TikToka?

Istnieją trzy wersje: na Androida, iPhone’a oraz na komputer. Jednak w przypadku tej ostatniej opcji najpierw należy pobrać oprogramowanie Bluestacks, co umożliwi potem ściągnięcie TikToka. Każdorazowo potem musimy włączać oba programy.

TikToka można też przeglądać z poziomu przeglądarki. Nie jest konieczne posiadanie konta. Jednak, jeśli chcemy wyszukiwać i przeglądać konta prywatne, musimy się wcześniej zalogować.

Skąd wziął się fenomen TikToka?

Co ciekawe, aplikacja szybko zyskała sporą popularność. Wiele młodych osób chętnie ją zainstalowała na swoich telefonach, by czerpać przyjemność z tworzenia i oglądania filmów. Jednak z niego korzystają także celebryci, podcasterzy czy politycy.

Aplikacja nie jest już tylko źródłem rozrywki, ale także miejscem, dzięki któremu można zyskać popularność. Zwłaszcza że algorytmy działają w taki sposób, że nawet przy kilku obserwujących można dotrzeć do milionów odbiorców. Co z pewnością jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby zabłysnąć w świecie.

Jak używać TikToka?

Na początek musisz się zarejestrować, a następnie zalogować do swojego konta. Interfejs jest łatwy w obsłudze. Możesz przeglądać treści, jakie dodali inni poprzez wyszukanie konkretnej osoby.

Gdy się zalogujemy, klikamy w sekcję JA, potem w trzy kropki w prawym górnym rogu. Dzięki temu przejdziemy do ustawień i opcji związanych z preferencjami i bezpieczeństwem oraz mozliwość zmiany profilu.

Ikona Główne przenosi do strony głównej, gdzie można przeglądać najnowsze treści dodane przez użytkowników.

Opcja Odkryj – wyświetla popularne filmiki, które są określone słowami=kluczami

Przychodzące – tu znajdziemy wiadomości przychodzące.

Serduszko pozwala polubić wideo, a chmurka skomentować.

Jakie są podstawowe funkcje TikToka?

Gdy zamierzamy korzystać z aplikacji, warto zapoznać się z zasadami dodawania filmów oraz możliwościami, jakie nam daje.

Materiał video może trwać 15-60 sekund. Możemy przy tym korzystać z wielu narzędzi, które pozwalają na tworzenie kreatywnych filmów.

Na początku możemy jednak skupić się na przeglądaniu filmików innych. Stronę główną przesuwamy w górę lub w dół. Po prawej znajdziemy statystyki oraz możliwość interakcji.

Profil użytkownika nie odbiega zbytnio od tego, co znamy z Instagrama. Tutaj także jest nazwa możliwa do zmiany. Tutaj też znajduje się zdjęcie profilowe i statystyki. Na dole zamieszczamy krótki opis, a poniżej natrafimy na polubione i dodane materiały. Oczywiście polubione treści możemy w prosty sposób ukryć przed innymi użytkownikami.

Przeważnie filmiki włączają się bez dźwięku. Dlatego trzeba go wcześniej włączyć. By zatrzymać video po prostu na nie klikamy. Ponownie kliknięcie je uruchamia.

Kto może korzystać z TikToka?

Regulamin określa, że osoby powyżej 13 roku życia mogą założyć konto. Dodatkowo niektóre funkcje są dostępne dla osób, które ukończą konkretny wiek. Choć warto jednak zauważyć, że spora część młodych osób nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń, które wynikają z nieodpowiedzialnego korzystania z telefonu. Dlatego warto zadbać o to, by dziecko korzystało pod opieką rodzica z aplikacji.

Exit mobile version