Site icon New Social Polska

TikTok – jak wygląda blokada i usuwanie konta

TikTok - jak wygląda blokada i usuwanie konta

TikTok od lat budzi zachwyt młodzieży. W końcu mają miejsce dla siebie, gdzie mogą tworzyć krótkie filmy, dzielić się pasją i pokazywać to, co ich samych zachwyca. Jednak czasami dochodzi do nieprzyjemnych sytuacji, o których dzisiaj opowiemy więcej.

Czym jest TikTok?

Na początek warto poznać samą aplikację. Przez ostatnie lata stało się o niej całkiem głośno. Korzystają z niej użytkownicy z całego świata. Pobierają filmy, udostępniają je, dzielą się pasjami i pięknem świata. Czas pandemii pozytywnie wpłynąć na jego rozwój i sprawił, że jeszcze więcej materiału i wyświetleń miała aplikacja. Krótkie filmiki stały się dobrą odskocznią od nerwów, stresu i wielkiej niewiadomej, jaka przyszła razem z lockdownem. Dlatego nic dziwnego, że wiele osób chętnie sprawdziły ten świat.

Co zrobić, gdy mamy zablokowane konto?

Jednak jak to bywa, wszędzie dochodzi do mało przyjemnych sytuacji, jak choćby zablokowanie naszego konta użytkownika. Czasami dzieje się to ze strony administracji, a czasami inny użytkownik dane nam tzw. bana. Skupmy się najpierw na tej drugiej wersji. Chodzi o sytuację, gdy nie odpowiadają nam filmy, jakie ktoś udostępnia lub nie chcemy, by dana osoba miała dostęp do naszych materiałów.

Jeśli chcemy kogoś zablokować, najpierw wchodzimy na jej konto. Klikamy trzy kropki, dzięki którym wyświetlają nam się dodatkowe funkcje. Wybieramy opcję zablokuj I gotowe. Od tej pory nie widzimy tej osoby, a ona nas.

Jeśli za to chcemy sprawdzić, czy ktoś nas zablokował, wystarczy w oknie wyszukiwania wpisać nazwę danego użytkownika. Gdy nie widzimy jego profilu, możemy założyć, że dostaliśmy od niego bana.

Blokada konta od administracji

Jak już wspomnieliśmy, administracja TikToka także może zablokować nasze konto. Aby korzystać z aplikacji, należy przestrzegać zasad, które zostały zawarte w regulaminie. Większość z nich jest oczywista, jak np. nie publikowanie treści, które pokazują przemoc, dyskryminację na jakimkolwiek tle, samookaleczanie, czyny zagrażające życiu, mowę nienawiści itp. TikTok z marszu usuwa konta, które nie przestrzegają właśnie takich zasad.

Jako że TikTok pochodzi z Chin, nie wolno także pokazywać treści, które w jakikolwiek sposób krytykowałyby rząd Chińskiej Republiki Ludowej. I niestety trzeba przyznać, że pilnowanie tego idzie aplikacji znacznie lepiej niż sprawdzanie, czy użytkownicy rzeczywiście mają ukończone 13 lat.

Dlaczego inni usuwają swoje konta z TikToka?

Przez lata TikTok stał się niestety dosyć kontrowersyjna platformą. Wyciek danych, ich zbieranie i kradzież to pierwsze zarzuty, które go dotyczyły. Potem problemem stało się to, że dzieci korzystały z aplikacji, pojawiały się niebezpieczne challenge (czasem ginęli ludzie), szerzyła się dezinformacja.

Choć dla wielu TikTok jest rozrywką lub miejscem dla rozwoju biznesu, to ma także swoją czarną stronę, która niestety niektóry odstrasza i zniechęca do korzystania z aplikacji.

W przypadku młodszych dzieci, gdy chcemy się upewnić, czy nie będą korzystać z nieodpowiednich treści, warto założyć kontrole rodzicielską.

Jak działa kontrola rodzicielska?

Ze względu na młodych użytkowników powstała opcja parowanie rodziny, dzięki którym można połączyć konta dzieci z kontem rodzica. To sprawia, że rodzic ma wgląd do tego, co przeglądają jego pociechy. Może także ustawić profil jako prywatny, ograniczyć dostęp do kont i treści, a nawet kontrolować czas.

Funkcja jest dostępna w zakładce treści i działalność. Trzeba jedynie zeskanować kod QR drugiego urządzenia.

Jak zrezygnować z konta na TikToku?

Usunięcie konta jest proste i nie zajmuje wiele czasu. Wchodzimy w nasz profil, wybieramy opcję zarządzaj kontem i usuwamy konto. Pojawi się oczywiście komunikat, który nas ostrzeże, że działanie jest nieodwracalne i nie będziemy mieli już dostępu do naszego konta. Stracimy wszystkie treści, jakie opublikowaliśmy, zakupione przedmioty (nie jest możliwy zwrot pieniędzy). Mamy jednak 30 dni, zanim całe konto zostanie ostatecznie usunięte. Jeśli będziemy chcieli zmienić zdanie, możemy to zrobić w ciągu tego czasu.

Exit mobile version