Site icon New Social Polska

Zwolnienia lekarskie online – poznaj szczegóły internetowych L4

zwolnienie lekarskie

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest efektem naszej współpracy z bezpiecznieonline.pl

Zwolnienia lekarskie online cieszą się od kilku lat niesłabnącą popularnością- przede wszystkim ze względu na ogromną wygodę ich uzyskiwania, a także szybkość obsługi i relatywnie niski koszt. Jednak przed przystąpieniem do całej procedury uzyskiwania internetowego L4, warto poznać kilka najważniejszych informacji na jego temat- po to, aby być jeszcze bardziej świadomym pacjentem usług medycznych online. Z dzisiejszego artykułu dowiecie się zatem o najważniejszych kwestiach związanych właśnie z tym zagadnieniem!

Zwolnienia lekarskie online- czym tak naprawdę są?

Zwolnienia lekarskie online to tak naprawdę nic innego, jak internetowa forma uzyskiwania L4. Dzięki ogromnej wygodzie i możliwości uzyskania go w domowym zaciszu, stało się ono w ostatnich latach bardzo popularną metodą na wystawienia dokumentu o niezdolności do pracy. Część z nas jest oczywiście przyzwyczajona do tego, że po L4 należy udać się lekarza- czy to pierwszego kontaktu, specjalisty lub stomatologa. Obecnie jednak, wraz z cyfryzacją usług medycznych w całej Polsce (między innymi elektroniczne recepty są tego przykładem), coraz większą sympatię wśród pacjentów zyskują internetowe odpowiedniki „tradycyjnego” organizowania rozmaitych kwestii związanych z opieką zdrowotną. Warto zatem przyswoić sobie kilka istotnych informacji na ten temat!

Co warto wiedzieć o internetowym L4?

Przede wszystkim, trzeba mieć świadomość, że internetowe L4 w żaden sposób nie odbiega od tego, które wystawia nam lekarz w ramach osobistej wizyty w gabinecie. Tym bardziej, że jak wiemy, od 2018 roku wszystkie zwolnienia od pracy wystawiane są drogą elektroniczną- i nie musimy, tak jak w przeszłości, dostarczać dokumentu do pracodawcy, czy też Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (kiedy prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą). Od kilku lat bowiem, to na lekarzu wystawiającym nam tego typu zaświadczenie o niezdolności do pracy, należy obowiązek poinformowania pracodawcy i ZUSu o tym fakcie. To ogromne ułatwienie- szczególnie, że osoba chora powinna maksymalnie skoncentrować się na jak najszybszym powrocie do zdrowia.

Zwolnienia lekarskie online- kiedy można się o nie ubiegać?

O zwolnienia lekarskie online możemy ubiegać się dokładnie w tych samych przypadkach, w których to ubiegamy się o zwolnienie podczas bezpośredniej wizyty u lekarza. Bądźmy zatem spokojni- internetowa organizacja dokumentu nie różni się znacznie od „tradycyjnej” formy jego uzyskania. Warto jednak przypomnieć sobie, kiedy w ogóle możemy ubiegać się o popularne L4. Przede wszystkim, dyspensa od pracy przysługuje nam wtedy, gdy oczywiście… zachorowaliśmy. I to niezależnie od tego, czy dopadła nas grypa, czy też złamanie ręki- w obu przypadkach bowiem, musimy poddać się leczeniu i wykonywanie obowiązków służbowych w takim stanie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Ponadto, L4 możemy uzyskać również w przypadku zajścia w ciążę, wypadku przy pracy, czy też z racji opieki nad osobą bliską- najczęściej dzieckiem, choć nie tylko.

Jak uzyskać L4 w Internecie?

L4 online tanio w Internecie można uzyskać nad wyraz łatwo. Wystarczy zalogować się do wybranego przez nas portalu, który wystawia tego typu dokumenty za pośrednictwem sieci. Następnie, zostaniemy poproszeni o szczegółowe wypełnienie kwestionariusza- będzie on analizowany przez lekarza, który zostanie nam przydzielony do obsługi. Dodatkowo, w razie potrzeby, lekarz może poprosić nas o rozmowę telefoniczną, w celu potwierdzenia swoich przypuszczeń odnośnie naszego stanu zdrowia. Niezwykle ważne zatem jest, żeby zarówno w ankiecie początkowej, jak i podczas ewentualnej rozmowy, rzetelnie i wyczerpująco odpowiadać na zadane pytania- tylko wówczas wtedy, lekarz będzie w stanie wykonywać swoje obowiązki profesjonalnie i z należytą starannością. Następnie, jeżeli lekarz stwierdzi naszą niemożność wykonywania obowiązków służbowych, wystawi nam tego typu dokument- i od razu prześle go do ZUSu lub pracodawcy.

Ile może trwać i jakie przysługuje nam wynagrodzenie z tytułu L4 wystawionego online?

Analogicznie, jak w poprzednich kwestiach, L4 wystawione online nie różni się niczym w kontekście wynagrodzenia, które możemy uzyskać w czasie jego trwania, ani też samego okresu, który nam w ramach L4 przysługuje. Są to zatem 182 dni, liczone od pierwszego dnia zwolnienia (czyli 6 miesięcy), po których ewentualnie możemy ubiegać się o rentę rehabilitacyjną. Jednakże, tego typu dokument wystawia już nie lekarz w ramach NFZ czy poprzez usługi prywatne, tylko lekarz orzecznik w ZUSie. Jeżeli zaś chodzi o wynagrodzenie, które nam przysługuje w ramach L4, to wynosi ono od 60, do nawet 100 procent naszego podstawowego wynagrodzenia, które otrzymywaliśmy. Ta rozbieżność jest oczywiście zależna od kilku czynników- i szczegółowo tego typu kwestie reguluje Kodeks Pracy, który stanowi podstawowy akt prawny regulujący relacje na linii pracownik-pracodawdca.

Exit mobile version