Site icon New Social Polska

YouTube – kiedy powstał i kto go stworzył

YouTube - kiedy powstał i kto go stworzył

Obecnie ciężko wyobrazić sobie życie bez dostępu do tego serwisu. Każdego dnia na You Tube jest dodawanych miliony nowych filmów. Dla niektórych jest on miejscem rozrywki, natomiast dla innych źródłem wiedzy. Ale kto stworzył ten serwis?

Data powstania

Choć może się wydawać, że z Youtubem mamy do czynienia od zawsze, to jednak można powiedzieć, że jest to jednak dość młody portal. Dlaczego? Serwis ten powstał w 2005 roku, 14 lutego, czyli około niecałych 20 lat temu. W ciągu wielu lat swojej działalności serwis ten mocno się rozwinął i stał się niezwykle przyjemny do użytku. Obecnie używa się go niemal tak często jak wyszukiwarki Google. Wiele osób szukając jakiś porad na konkretny temat, woli coraz częściej obejrzeć wideo niż przeczytać obszerny artykuł. Obecnie jest on niezwykle popularny, ale podobnie jak wiele innych projektów, miał on kiedyś swój początek. Jak on wyglądał i kto go założył?

Historia powstania

Youtube został założony, jak już wcześniej było wspomniane, w 2005 roku. Jego założycielami byli trzej mężczyźni, którzy wcześniej, zanim zdecydowali się na założenie YouTube’a byli pracownikami przedsiębiorstwa noszącego nazwę PayPal. Imiona i nazwiska tych trzech mężczyzn to: Chad Hurley, Steve Chen i Jawed Karim. Pierwszy z nich studiował na Indiana University of Pennsylvania, z kolei dwaj pozostali panowie studiowali informatykę na University of Illinois at Urbana-Champaign. Nazwa domeny założonej przez nich strony internetowej – youtube.com została aktywowana dokładnie 14 dnia lutego 2005 roku. Strona była konsekwentnie rozwijana przez kolejne miesiące po to, aby zaledwie trzy miesiące później, a 6 przed przed oficjalną premierą serwisu przygotować ją do oficjalnego debiutu.

Pierwszy film, który został opublikowany na tym serwisie nosi nazwę „Me at the zoo”, który został załadowany przez Jaweda Karima, czyli jednego z założycieli serwisu. Z dnia na dzień serwis rozwijaj się coraz prężniej. W lecie 2006 roku stał się on już 5 najbardziej popularną stroną według raningu Alexa. Jak podają badania z tego roku, witryna była odwiedzana niemal 100 milionów razy w ciągu jednego miesiąca, a w ciągu zaledwie jednej doby średnio umieszczano na nim około 65 tysięcy nowych filmów!

Ogromny i dynamiczny rozwój tego start-upu doprowadził do tego, że zaledwie po roku, od jego powstania serwis ten został zakupiony przez Google za kwotę wynoszącą 1,65 miliarda dolarów amerykańskich. Umowa ta została zawarta dokładnie w dniu 13 listopada. Na tamten czas była to największa pod względem wysokości kwota transakcja, przeprowadzana przez obecnego giganta internetowego – Google.

3 lata później, w 2009 roku, do serwisu dodano wsparcie dla HD 1080p. Dzięki temu zabiegowi filmy, które były umieszczane na serwisie, mogły być odtwarzane w wyższej niż dotychczas jakości, jakości, która obecnie dla dobrej jakości filmów, jest tak na prawdę co najmniej minimum.

Obecnie serwis ten, który zaczynał od prostego filmiku, dodanego przez jednego z założycieli serwisu YouTube, jest ogromną platformą. Dzięki niemu możemy oglądać niezliczone teledyski naszych ulubionych artystów, zwiastuny filmów, na które z niecierpliwością czekamy, ale też mogą pomóc nam w nauce. Dla niektórych jest on narzędziem, które pozwala na promowanie swojego biznesu, bez ponoszenia wielkich kosztów – jedynym czego tak naprawdę potrzeba w tej sytuacji jest kamera i internet. Tak naprawdę każda osoba, która tylko chce, może otworzyć w dowolnym momencie swój kanał na tym serwisie. Choć platforma ta zaczynała dosyć skromnie – miała biuro w garażu, to obecnie jest ogromną stroną internetową, która daje każdemu człowiekowi ogromne możliwości, niezależnie od jego miejsca zamieszkania. Jedyną rzeczą, która tak naprawdę jest potrzebna, aby móc z niego skorzystać jest internet i urządzenie, na którym można z niego skorzystać – czyli tak naprawdę to, co większość z nas ma na wyciągnięcie ręki.

Źródła:

https://wyposazeniawnetrz.pl
https://dom-wnetrze-ty.pl
https://dom-dla-ciebie.com.pl

Exit mobile version