Site icon New Social Polska

Czy podczas L4 można wrzucać zdjęcia w Social Media?

social media na l4

Social media są wiernym towarzyszem życia prawie każdego człowieka. Czy to oznacza, że w każdej sytuacji publikowanie zdjęć jest odpowiednie? Sprawdź, jak to wygląda, jeśli przebywasz na zwolnieniu lekarskim.

Jeszcze do niedawna portale społecznościowe kojarzyły się tylko z młodymi ludźmi. Obecnie korzysta z nich niemalże każdy, bez względu na wiek. Jesteśmy nawet pewni, że twoja babcia lub mama ma swoje konto i regularnie publikuje zdjęcia. Są jednak sytuacje, że nie powinno się korzystać z możliwości, jakie dają social media. Jedną z nich jest bycie na L4. Co się stanie, jeśli szef zobaczy, że robisz coś zupełnie innego niż to, do czego zobowiązuje zwolnienie? Dowiedz się, co może ci za to grozić.

Zwolnienie lekarskie – ogólne zalecenia

Zwolnienie lekarskie będzie indywidualną kwestią dla każdego z osobna. Mimo wszystko dokument ten oświadcza, że osoba nie jest zdolna do wykonywania pracy na daną chwilę. Ile może trwać?

Wedle ustawy maksymalny wymiar to 182 dni (lub 270 w przypadku gruźlicy oraz ciąży). O dokładnym czasie niedyspozycji decyduje lekarz, do którego udasz się osobiście lub skorzystasz z opcji, jaką jest konsultacja lekarska online. Obecnie L4 przyjęło formę elektroniczną, dzięki czemu twój pracodawca czy ZUS od razu widzą go w specjalnym systemie.

Fakt ten usprawnia również ewentualne kontrole. Na zwolnieniu lekarskim zawarte są informację z kodami chorób, ale także te, które określają specjalne zalecenia. Są to:

Social Media na zwolnieniu lekarskim – ogranicz się!

Często słyszy się o ogromnych nadużyciach i nieodpowiednim wykorzystaniu zwolnień lekarskich przez pracowników. Wielu ludzi nadal traktuje je zamiennie z urlopem wypoczynkowym, co jest ogromnym nieporozumieniem. Dzięki temu, że są elektroniczne – pracodawca nie musi czekać 7 dni na jego otrzymanie, a tym samym wszczęcie kontroli. Social media sprawiają, że człowiek nie chce być w tyle i pragnie dzielić się wszystkim, co mu się przytrafiło. Nie zapominaj, że dostęp do treści w sieci mają twoi współpracownicy, szef, a także ZUS. Na czas przebywania na L4 nie udostępniaj żadnych zdjęć, które mogłyby budzić podejrzliwość. Nie dołączaj także do wydarzeń, w których chcesz w tym czasie wziąć udział. 

Kto może cię sprawdzić?

Najwięcej kontroli pracowników na zwolnieniu lekarskim przeprowadza Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Twój pracodawca może jednak skorzystać z pomocy firm zewnętrznych, które także mogą wykonać to zadanie. Sprawdzanie nie polega tylko na weryfikacji, w jakim miejscu powinieneś być, a w jakim faktycznie przebywasz. Specjalne organizacje śledzą skrupulatnie twój ruch w sieci. Pamiętaj o tym, zanim nabawisz się nieprzyjemności. 

Udokumentowane nadużycie L4 – co ci może za to grozić?

Celem przebywania na zwolnieniu lekarskim, jest jak najszybszy powrót do zdrowia – bez względu na to, czy masz L4 na wypalenie zawodowe, czy inną dolegliwość. Każdy pracownik powinien dołożyć wszelkich starań, aby szybko powrócić do pracy. Każde celowe działanie mogące opóźnić ten fakt, może zostać uznane za tzw. nadużycie oraz czynność na niekorzyść pracodawcy. Publikowanie zdjęć w sieci o niedozwolonym w tym czasie charakterze są na to dowodem. Co za to grozi? Oto dwa nieprzyjemne skutki, z którymi należy się liczyć:

Social media są ogromnym udogodnieniem i trudno wyobrazić sobie bez nich obecne życie. Wiele ułatwiają, jednak nieprawidłowo wykorzystane – mogą przynieść duże kłopoty. Dyscyplinarne zwolnienie z pracy jest jednym z nich. Nie nadużywaj zwolnień lekarskich i bądź szczery ze swoim pracodawcą. To zapunktuje w przyszłości i pozytywnie wpłynie na twój wizerunek.

Exit mobile version