Praca w handlu jako opiekun klienta czy przedstawiciel handlowy wydaje się być zajęciem idealnym. Podróże i liczne spotkania z ludźmi to ta przyjemniejsza część obowiązków. Ile zarabia handlowiec w Polsce?
Czy handlowiec może dużo zarobić?
Praca w handlu opiera się na kompleksowej obsłudze klienta. Ten główny motyw pojawia się na wszystkich możliwych stanowiskach związanych z handlem. Wśród zadań nie może zabraknąć również obowiązków związanych z prezentacją oferty firmy oraz wsparcia klienta w wyborze najkorzystniejszego wyjścia. Zarobki w tej branży są zróżnicowane pod względem zakresu odpowiedzialności i wykorzystywanych umiejętności. Przekrój jest zatem szczególnie szeroki, a mediana wynagrodzenia przykładowo na stanowisku przedstawiciela handlowego w Polsce wynosi 6 290 zł. Co prawda ten zawód przynosi znacznie większe korzyści finansowe niż praca jako szeregowy sprzedawca w korporacji, jednak wiąże się to również z większą odpowiedzialnością oraz zakresem zadań, które spoczywają na takim pracowniku.
Z tego można wnioskować, że handlowiec ma szansę zarobić dużo, a mediana plasuje się w granicach średniej krajowej odnotowanej na styczeń 2023 r., czyli ponad 6 tys. zł brutto. w ten sposób da się oszacować, jakie mamy perspektywy zarobków w tej branży. Jeśli mamy odpowiednie kwalifikacje oraz obycie w towarzystwie, jesteśmy w stanie osiągnąć więcej, niż nam się wydaje, a to za sprawą prowizji. Jednak zanim przejdziemy do tego zagadnienia, warto przejrzeć oferty pracy w handlu na stronie GoWork.pl
Na czym polega system prowizyjny i dlaczego pozyskiwanie klientów ma znaczenie dla handlowca?
System prowizyjny jest obecny w przypadku większości stanowisk związanych z handlem, w tym osób powiązanych z pracą jako:
●opiekun klienta;
●sprzedawca;
●akwizytor;
●agent nieruchomości;
●przedstawiciel ubezpieczeniowy;
●przedstawiciel handlowy.
System prowizyjny polega na nagradzaniu pracownika od osiągniętych wyników sprzedażowych. W większości umów o pracę spotkamy się zatem z ogólną stawką wynagrodzenia oraz propozycją bonusu w postaci prowizji. Naliczana jest w postaci określonego wcześniej procentu od wartości sprzedanego towaru lub usługi. Ponadto w zależności od wkładu danego członka grupy, można stosować prowizje indywidualne lub zespołowe. Warto zauważyć, że nie musi być ona wypłacana miesięcznie, ta kwestia zależy od warunków umowy o pracę, dlatego warto ją dokładnie przeczytać przed podpisaniem.
W zależności od naszego temperamentu oraz umiejętności miękkich możemy na prowizji zyskać więcej lub mniej. Największy sukces odnoszą ci, którzy nie boją się zagadywać, a ich kompetencje sprzedażowe nie mają granic. Nie każdy ma do tego dar, jednak wszyscy dążą do zdobycia jak największej liczby klientów. Warto zaznaczyć – zadowolonych klientów. Nie chodzi tutaj tylko o podpisanie umowy i sprzedaż dobra z sukcesem, ale również rozgłos. Jeżeli handlowiec pozostawi po sobie pozytywne wspomnienia, istnieje duża szansa, że klient poleci go w swoim otoczeniu.