Site icon New Social Polska

Laptop dla programisty, czyli właściwie jaki?

Wydają się być niewyszukane pod względem specyfikacji, lecz każdy z nich musi spełniać określone wymagania. Potrafią mieć także ciekawy design oraz zaawansowane funkcje bezpieczeństwa. Pora dowiedzieć się jaki powinien być laptop dla programisty.

Procesor i pamięć RAM są najważniejsze

Rolą programisty jest okiełznać kod składający się z niezliczonych wierszy wypełnionych literami, cyframi oraz znakami specjalnymi. Rozliczany jest jednocześnie z efektów swej pracy, a te powinny być dostarczone w ustalonym z góry terminie. Laptopy dla programisty muszą się więc wykazywać responsywnością, która pozwala pracować w sposób komfortowy i dynamiczny.

Wymaganą moc obliczeniową dostarczają procesory z serii Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5. Są to jednostki obdarzone wydajnością oczekiwaną przez programistów. Jednocześnie notebooki w nie wyposażone są w cenach przyjaznych dla kieszeni. Ważne, aby wybierać możliwie najnowsze generacje procesorów, bo tym sposobem fundujesz sobie sprzęt na kilka ładnych lat pracy.

Jednakże sam procesor nie wystarczy. W parze z nim musi podążać pamięć operacyjna RAM w liczbie 16 GB. Dlaczego właśnie tyle? Skromniejsza ilość, czyli 8 GB, najpewniej okaże się niewystarczająca. Ten wynik ledwie wystarcza obecnie na multimedia i surfowanie w sieci, co dopiero mówić o efektywnej i dynamicznej pracy z kodem. 16 GB stanowi tym samym bezpieczny zapas.

Trzecim kluczowym komponentem laptopa dla programisty jest dysk. Koniecznie SSD, czyli ten superszybki. Jego pojemność powinna wynosić przynajmniej 250 GB, choć taka przestrzeń może zostać dość szybko zapełniona. Warto od razu rozważyć zakup notebooka z dyskiem SSD 500 GB.

Klawiatura i ekran definiują komfort pracy

Jak inaczej wprowadzać kolejne linijki kodu, jeśli nie przełącznikami klawiatury? Jest to najprostsza metoda pracy, niemniej weź pod uwagę typ klawiatury. W części modeli spotkasz zbite i zwarte klawisze. Długotrwałe pisanie na nich nie należy do najprzyjemniejszych.

W innych notebookach występują z kolei klawiatury wyspowe, gdzie poszczególne klawisze są od siebie oddalone. Masz dzięki temu więcej miejsca na wstukiwanie komend, przy okazji redukujesz ryzyko wystąpienia błędów w kodzie, a te bywają kosztowne. Klawiatura w laptopie dla programisty powinna być też podświetlona (wystarczy jeden kolor z opcją zmiany intensywności).

Kiedy i to będzie wybrane, przyjrzyj się wyświetlaczowi. Konkretnie jego parametrom – jeśli planujesz pracować wyłącznie z laptopem, niech ma on przekątną przynajmniej 14 cali. Wystarczającą rozdzielczością jest Full HD (1920 x 1080 px) połączona z jasnością matrycy powyżej 300 nitów.

Bateria, porty i inne funkcjonalności

Jeśli stawiasz na zewnętrzne peryferia w rodzaju klawiatury i myszy wzbogaconych o pendrive lub dysk zewnętrzny, koniecznie przyjrzyj się krawędziom bocznym notebooka.

Zobaczysz wtedy, ile portów posiada dany model, a także jakiego są typu. Bo gdy chcesz mieć bogaty zestaw akcesoriów na biurku, niezbędne są porty USB. Ich szczegółowy opis (generacje USB) znajdziesz zawsze w specyfikacji technicznej laptopa.

Zasobność portów zależy od tego, czego zamierzasz używać poza samym notebookiem. W dodatku zawsze możesz skorzystać z huba USB lub stacji dokującej, multiplikując za ich pomocą dostępne porty.

Przydatna jest za to żywotna bateria. Taka na około 6 godzin pracy bez zasilacza. Warto mieć zapas energii w ogniwach na wypadek przerwy w dostawie prądu. O faktycznym zużyciu baterii w cyklach mieszanych najrzetelniej poinformują Cię wideotesty oraz recenzje.

Ponieważ laptop programisty zawiera sporo poufnych danych, m.in. umowy z klientami wraz z wycenami i budżetami, mile widziane są funkcje chroniące dostęp do pamięci i danych w stopniu bardziej skomplikowanym niż tylko hasło systemowe. Zwróć zatem uwagę, czy upatrzony model ma szyfrowanie TPM, jak również korzysta z funkcji Windows Hello.

Bogaty wybór laptopów dla programisty znajdziesz w sklepie internetowym TechLord

Materiał promocyjny

Exit mobile version