Site icon New Social Polska

Kto jest właścicielem YouTube?

Kto jest właścicielem YouTube?

Firma Google nabyła nazwę domeny „YouTube” w listopadzie 2006 roku, a jej roczne przychody wynoszą 65 miliardów dolarów. Przychody z YouTube stanowią 11% całkowitych przychodów firmy Alphabet, więc jest całkiem jasne, że to Google jest właścicielem YouTube. Ale kto jeszcze? PewDiePie, Google i Jawed Karim mają swoje zdanie. A NBC może być następne. Zbadajmy też kilka innych możliwości.

Jawed Karim

Współzałożycielem YouTube jest Jawed Karim. Urodził się w Merseburgu w Niemczech, a dorastał w Neuss, na przedmieściach Chicago. Studiował informatykę na Uniwersytecie w Monachium, gdzie poznał swoich przyszłych partnerów biznesowych. W 2004 r. Jawed dołączył do PayPal jako inżynier oprogramowania. Stamtąd doskonalił swoje umiejętności i założył YouTube. Od tego czasu Jawed Karim stał się jednym z najbardziej utytułowanych przedsiębiorców internetowych w historii.

Google

Nie jest niespodzianką, że właścicielem YouTube jest Google, największa na świecie wyszukiwarka internetowa. Firma, która rozpoczęła działalność w grudniu 2005 roku, posiada obecnie dziesiątki miliardów filmów wideo. Jej serwis muzyczny przekroczył niedawno próg 50 milionów płacących abonentów. Przejęcie YouTube pomoże Google wykorzystać ten rozwijający się biznes. Przy kapitalizacji rynkowej YouTube wynoszącej 165 mld dolarów Alphabet ma szansę zdominować branżę wideo online.

PewDiePie

Najpopularniejszą postacią YouTube jest PewDiePie, Szwed, który kiedyś miał ponad sto milionów subskrybentów. Od tego czasu jego kanał uległ jednak dywersyfikacji – obecnie publikuje vlogi i filmy komediowe. Oprócz tworzenia oryginalnych filmów, zarabia również na swoich treściach, współpracując z markami i sprzedając ich produkty. Jego model biznesowy nie jest jednak darmowy – dzięki umowom z markami otrzymuje sowite wynagrodzenie.

NBC

Nie jest jasne, czy NBC będzie nadal nadawać swoje programy telewizyjne w YouTube TV. Sieć współpracuje z NBCUniversal w celu przedłużenia umowy z serwisem streamingowym. Firmy uzgodniły, że będą negocjować ceny i opłaty retransmisyjne, ale porozumienie jest dalekie od finalizacji. NBC i jej oddziały zagroziły, że wycofają swoje treści z serwisu, jeśli obecna umowa z YouTube nie zostanie przedłużona. NBC jest jedną z wielu sieci należących do NBCUniversal, a ta umowa ma obowiązywać jeszcze przez jakiś czas.
YouTube Kids

Dzięki wprowadzeniu kontroli rodzicielskiej rodzice mogą monitorować, co ich dzieci oglądają w usłudze YouTube Kids. Rodzice mogą ustawiać timery i ręcznie wybierać filmy, które mają oglądać ich dzieci. Aplikacja oferuje także ustawienia i opcje rodzicielskie, w tym sposoby wyłączania wyszukiwania, blokowania niektórych kanałów i zezwalania na stosowanie zamkniętych napisów. Rodzice mogą także zresetować aplikację i zarządzać kontem dziecka. Mogą także wybrać, które filmy mają być oglądane przez ich dzieci i jak długo mają pozostawać na każdym kanale.

Exit mobile version