Site icon New Social Polska

Najlepsze komedie – top 5 sitcom’ów na YouTube

filmy na youtube

Sitcom jest rodzajem serialu komediowego, dlatego nadaje się na leniwe letnie lub zimowe wieczory. Po ciężkim dniu pracy jest doskonałą okazją do śmiechu i relaksu przy kawie wśród przyjaciół lub w samotności. Popularne sitcomy znajdziemy na YouTube.

Czym jest sitcom?

Sitcom to specyficzny rodzaj serialu komediowego pochodzący od ang. situation comedy – komedia sytuacyjna, w którym dominuje humor sytuacyjny. Filmy tego typu zawierają ścieżkę dźwiękową ze śmiechem widzów podpowiadającą, w którym momencie należy się śmiać. Ma to związek z historią seriali, gdzie podkreślano momenty, które faktycznie są wynikiem humoru sytuacyjnego. Zazwyczaj śmiech publiczności występuje po każdym z gagów. Zdjęcia kręcone są z udziałem publiczności albo wyświetlane są gotowe materiały publiczności lub wykorzystuje się nagrania śmiechu. Akcja filmu przez większość czasu toczy się w jednym pomieszczeniu.

Miejscem narodzenia się sitcomów są Stany Zjednoczone w latach 50. i 60. XX wieku. Są to cotygodniowe, półgodzinne odcinki seriali opowiadających o losach tych samych bohaterów. Odcinki są skończone – historia w nich zawarta jest wyjaśniona i rozwiązana pod koniec półgodzinnego filmu. Według obecnych trendów ścieżka dźwiękowa ze śmiechem występuje prawie zawsze. Zdarzają się jednak sitcomy bez podkładu dźwiękowego ze śmiechem np. „Biuro” lub „Hoży doktorzy”.

Gatunek telewizyjny sitcom wywodzi się od amerykańskiej klasyki gatunku teatralnego – wodewilu oraz minstrel shows, nadawanych początkowo w postaci programów radiowych np. „Life with Luigi” i „The Beulah Show”. Korzenie sitcomu sięgają 1926 roku i radiowego programu „Sam’n Henry” opowiadającego o dwóch Afroamerykanach próbujących odnaleźć się w Chicago, stanowiącego pierwszy uznany w historii sitcom. Szczyt popularności sitcomów przypada na lata 80. i 90.

Popularne sitcomy

Klasyczne produkcje to np. „Kocham Lucy”, „The Adventures of Ozzie and Harriet”. Spośród amerykańskiej klasyki gatunku na pewno należy wymienić: „Pełna chata”, „Krok za krokiem”, „Kroniki Seinfelda”, „Przyjaciele”, „Świat według Bundych”, „On, ona i dzieciaki”, „Dwóch i pół”, „Jak poznałem waszą matkę”, „Pomoc domowa”, The Honeymooners”, „Alf”, „Bayer z Bel-Air”, „Teoria wielkiego podrywu”, „Cudowne lata”, „Wszyscy kochają Raymonda”, „Wszyscy nienawidzą Chrisa”, „Zwariowany świat Malcolma”, „Różowe lata 70”, „Hoży doktorzy”, „Pomoc domowa”

Najbardziej znane sitcomy brytyjskie to: „Jaś Fasola”, „’Allo’allo”, „Co ludzie powiedzą”, „Pan wzywał, Milordzie”, „Czarna żmija”, „Latający cyrk Monty Pythona”, „Niania”

W produkcji polskiej wyróżnić należy pierwszy sitcom nakręcony w całości, który nie był adaptacją zagranicznego formatu, czyli „13 posterunek” z Cezarym Pazurą w roli głównej. Inne nie mniej popularne sitcomy to: „Świat według Kiepskich”, „Daleko od noszy”, „Miodowe lata”, „Niania”, „Graczykowie, „Lokatorzy”, „Kasia i Tomek”, „Camera Cafe”, 

TOP 5 sitcomów, które znajdziemy na YouTube

W poszukiwaniu najlepszych seriali komediowych z klasyki gatunku warto zaglądnąć na YouTube.  Znajdziemy tutaj filmowe sitcomy, które stanowią najlepsze hity rozrywkowe.

Na pewno w pierwszej kolejności trzeba sięgnąć po film amerykańskiej produkcji „Przyjaciele”, który zadebiutował w połowie lat 90. Serial miał być jedynie kolejną komedią ze średniej półki, a stał się popularnym hitem na skalę globalną. Twórcy serialu, Marta Kauffman i David Crane oparli scenariusz na własnych doświadczeniach z czasu, gdy podczas studiów zamieszkali w Nowym Yorku. Film był skierowany do młodych singli z dużych miast. „Friends” to kultowy serial, do którego chętnie się wraca.

Jeżeli lubimy „Przyjaciół” na pewno dobrym wyborem będzie kolejna amerykańska produkcja będąca praktycznie kopią „Friends”, czyli „Jak poznałem waszą matkę”.

Trzeci film, który zapewni wspaniałą rozrywkę to serial „Hoży doktorzy”. Stanowi on jeden z najśmieszniejszych filmów, jednocześnie jednak uczy, jak radzić sobie ze śmiercią i bólem. Serial opowiada o fikcyjnym szpitalu Świętego Serca, w którym marzyciel dr John Dorian uczy się medycyny i zawiera przyjaźnie.

Kolejny produkcja, którą warto wybrać, to „Dwóch i pół”. Koncentruje się ona wokół postaci Charliego Harpera, przystojniaka mającego wielkie powodzenie u kobiet. Jego życie zmienia się, gdy wprowadza się do niego brat ze swoim synem.

Warta oglądnięcia jest także inna bardzo znana produkcja „Pełna chata” z bliźniaczkami Olsen w roli głównej opowiadająca o losach młodego wdowca, który nie mogąc poradzić sobie z wychowaniem trzech córek, prosi o pomoc szwagra i dawnego szkolnego kolegę.

Exit mobile version