Do wizyty u fryzjera trzeba się dobrze przygotować, zwłaszcza gdy w planach jest ostre cięcie. Radykalna zmiana może okazać się sukcesem, ale też porażką. Czy komputerowa metamorfoza może ochronić przed tą drugą ewentualnością?
Jak sprawdzić, czy fryzura, która zachwyca na modelce, będzie pasować do innego typu urody? Można pójść na żywioł i zafundować sobie radykalne cięcie „w ciemno”, ale istnieje również szansa skorzystania z nowoczesnych technologii. Przed wizytą u fryzjera warto rozważyć wirtualny dobór fryzury i poddać się komputerowej metamorfozie.
Jak dobrać fryzurę do twarzy?
To pytanie jest kluczowe, by metamorfoza okazała się sukcesem. Nie zawsze trzeba kierować się trendami, ponieważ o wiele ważniejszy jest kształt twarzy. Czasem wymarzone cięcie okazuje się porażką, natomiast trwała ondulacja, uważana za anachronizm, korzystnie podkreśla skręt loków. Czy aby się o tym przekonać, trzeba poddawać swoje włosy różnego rodzaju eksperymentom? Można zaufać sztucznej inteligencji, ale najpierw warto dowiedzieć się, jak dobrać fryzurę do twarzy.
Twarz owalna
Jest to taki kształt twarzy, do którego pasuje niemal każde cięcie. Ładnie prezentuje się na niej zarówno krótka fryzurka, jak i grzywka czy fale. Dzięki temu fryzjerskie eksperymenty nie powinny być mocno stresujące i jeśli tylko kobieta trafi w ręce mistrza nożyczek, efekty będą zachwycające.
Twarz okrągła
Posiadaczki okrągłej twarzy mają niskie czoło i pełne policzki, dlatego fryzura ma je wysmuklać. Lepiej zapomnieć o grzywce na rzecz pasm okalających owal. Dobrym wyborem są długie włosy albo long bob.
Twarz kwadratowa
Charakterystyczną cechą jest mocna linia szczęki, więc fryzura powinna ją łagodzić. Z tego zadania świetnie wywiązują się fale oraz loki. Przy twarzy kwadratowej warto postawić na dłuższe włosy.
Twarz trójkątna
Posiadaczki trójkątnej twarzy mają szerokie czoło, zaznaczone kości policzkowe oraz spiczastą brodę. Dobra propozycja to krótkie cięcie z grzywką na bok (tzw. pixie cut), a także klasyczny bob oraz włosy cieniowane, gdzie stopniowanie prowadzone jest od żuchwy.
Kolor włosów – jak znaleźć idealny odcień?
Dzięki wirtualnemu doborowi można również przetestować różne kolory. Aby zachować włosy w dobrej kondycji, lepiej zbyt często nie sięgać po farby. Odcień musi być dopasowany do cery oraz naturalnego odcienia pukli. Bez narażania ich na kontakt farbą sprawdź, czy wybrać ciepły, czy zimny brąz – włosy w tym kolorze mogą wyglądać świetnie, ale czy nie nada on twarzy ponurego wyrazu? To wszystko sprawdzi dla ciebie komputerowy program. Oczywiście nie musi to być brąz, można zdecydować się także na słoneczny blond lub o wiele bardziej niecodzienny kolor.
Czy warto ufać programowi komputerowemu?
Program komputerowy stanowi wizualizację, która pozwala wyobrazić sobie, jak można wyglądać w nowej fryzurze albo innym kolorze włosów. To świetna zabawa, tym bardziej że w sieci działa wiele stron, oferujących bezpłatne konsultacje. Analogiczną aplikację da się także ściągnąć na smartfona. Wystarczy zrobić zdjęcie, a później zająć się doborem fryzury.
To oczywiście nie zastąpi rozmowy ze specjalistą, ale pozwoli zorientować się, czy dane cięcie oraz kolor do ciebie pasują. Możemy podpowiedzieć, by nowy kolor dobierać do twarzy bez makijażu, dzięki temu ładnie skomponuje się z cerą. Nie warto jednak nastawiać się na taki efekt, jak na ekranie. Jest to bowiem jedynie wizualizacja, dająca tylko ogólne rozeznanie – ostateczny efekt zależy oczywiście od umiejętności fryzjera.
Wirtualny stylista – podsumowanie
Przynajmniej na razie technologia nie zastąpi dobrego fryzjera. Chociaż wirtualny stylista może być wsparciem w określeniu stylu, na pewno nie powinno się traktować wyników zabawy zbyt poważnie. Na pewno to cenna podpowiedzieć co do kierunku, ale i tak ostateczny efekt zależy od pewnych ruchów nożyczkami, aktualnych szkoleń oraz doświadczonego oka twojego fryzjera.