Drukowanie zdjęć dobrej jakości w domowym zaciszu to marzenie nie jednego fotografa amatora. Co ciekawe, jeśli jesteś posiadaczem kolorowej drukarki atramentowej, to właściwie możesz niemal od razu przejść do działania. Wystarczy kupić właściwy papier fotograficzny i zasięgnąć trochę wiedzy na temat drukowania odbitek. Sprawdź, jak wybrać właściwy papier foto i o czym powinieneś wiedzieć, zanim rozpoczniesz drukowanie.
O czym powinieneś wiedzieć przed drukowaniem zdjęć na drukarce?
Zanim popędzisz do sklepu po papier fotograficzny, zacznij od zapoznania się z posiadanym sprzętem i upewnieniem się, że nadaje się on do drukowania zdjęć. O ile w przypadku drukarek atramentowych nie powinno być z tym większego problemu, o tyle już drukarki laserowe wydruk fotografii właściwie uniemożliwiają. Po pierwsze wymagałyby one użycia papieru o określonej gramaturze, a po drugie, jakość takiego wydruku będzie mierna.
Najlepiej z wydrukiem zdjęć na papierach fotograficznych radzą sobie drukarki atramentowe i pigmentowe. Jednak i tutaj należy zwrócić uwagę na dane techniczne.
Najlepsze drukarki do drukowania zdjęć
Drukarki atramentowe to jedne z najpopularniejszych urządzeń drukujących dostępnych na rynku. Jednak, jak wiadomo, są modele lepsze i gorsze. Najlepiej, jeśli dana drukarka korzysta z tuszy barwnikowych w palecie CMYK lub CMYBK. Pozwoli to uzyskać wysoką jakość wydrukowanego zdjęcia i głębokie kolory. Koniecznie także sprawdźmy maksymalną rozdzielczość, którą dopuszcza urządzenie.
Ostatnia grupa drukarek, czyli drukarki pigmentowe, to najlepsze urządzenia do wydruku zdjęć. Niestety są dosyć drogie (zarówno same urządzenia, jak i wymienne tusze). Jeśli należysz do osób, które mogą pozwolić sobie na zainwestowanie na ten cel większej ilości gotówki, to z pewnością warto się zdecydować na drukarkę pigmentową.
Pomimo że zdjęcia drukowane na domowej drukarce nigdy nie będą tak dobre, jak wywołane w profesjonalnym LABie, to jednak z powodzeniem powinny przetrwać wiele, wiele lat, jeśli tylko nie wystawimy ich na działanie czynników niszczących.
Papiery fotograficzne – czym się różnią?
Odpowiednia drukarka to nie wszystko. Papier fotograficzny to kolejny ważny czynnik, który decyduje o jakości wydruku. Na rynku jest ich wiele rodzajów, dlatego dla początkującego wybór konkretnego papieru może być trudny. Na opakowaniach papierów znajdziemy następujące informacje:
- Gramatura – im wyższy wskaźnik g/m2, tym dany papier jest grubszy i ma większą wytrzymałość. Papier fotograficzny zazwyczaj ma od 215 g/m2 do 235 g/m2. Warto podczas wyboru papieru sprawdzić, jaką maksymalną gramaturę dopuszcza nasza drukarka. Zbyt gruby papier może uniemożliwić drukarce właściwe działanie.
- Stopień połysku – tutaj nie trzeba zbyt wiele tłumaczyć. W zasadzie istnieją papiery bardziej i mniej błyszczące. Jeśli nie masz pewności, który z nich będzie lepszy, to podpowiedź jest prosta: jeśli chcesz powiesić wydruk na ścianie, idealnie sprawdzi się do tego papier matowy, natomiast do albumu lepszym wyborem będą papiery błyszczące.
- Rozmiar papieru (format) – na ogół papier fotograficzny do drukarki domowej występuje w standardowym rozmiarze A4, z racji tego, że większość urządzeń pozwala na wydruki jedynie w tym formacie. Jeśli jednak Twoje drukarka ma opcję zmiany ustawień rozmiaru papieru, możesz kupić także formaty typowe dla profesjonalnych LABów, np. 10 × 15 lub 15 × 20.
- Ilość arkuszy – ta kwestia w dużej mierze zależy od producenta, ale zazwyczaj w paczce znajdziemy 20 lub 50 arkuszy gotowych do nadruku.
- Faktura – przyzwyczajneni jesteśmy do faktu, że wydruk zdjęć robiony jest na papierach gładkich i nieco śliskich w dotyku. Okazuje się jednak, że do wyboru mamy również całą gamę papierów strukturalnych, pozwalających osiągnąć naprawdę ciekawe efekty. Zazwyczaj takie papiery charakteryzuje także wysoka gramatura.
Papier fotograficzny – rodzaje
Najpopularniejsze rodzaje papieru fotograficznego to matowy i błyszczący. Jest to jednak krzywdzące uproszczenie, gdyż jest ich naprawdę o wiele, wiele więcej, m.in. papiery półmatowe, metaliczne, perłowe czy jedwabne. Dobrym pomysłem może być zamówienie próbek różnych papierów, aby zrozumieć, czym się różnią i jak wyglądają wydrukowane na nich fotografie.
Papier fotograficzny matowy (mat)
Papier matowy charakteryzuje (jak nietrudno się domyślić) brak silnego połysku. Jego struktura w dotyku jest lekko ziarnista i może wydać się delikatnie chropowata. Idealnie nadaje się do wydruków wielkoformatowych i mających zawisnąć na ścianie, gdyż nie odbija światła i zapewnia dobrą widoczność całego zdjęcia.
Ponadto papier ten jest trwały i odporny na brud, więc jeśli planujesz przechowanie zdjęć w pudełku, to również lepszym wyborem będzie mat. Minusem natomiast jest lekko gorsza paleta barw, które są mniej nasycone, niż po nadruku na papierze błyszczącym.
Papier fotograficzny błyszczący (błysk)
Zdecydowanie papier błyszczący od lat jest najpopularniejszym papierem fotograficznym. Ma śliską, błyszczącą powierzchnię mocno odbijającą światło. Zdjęcia wydrukowane na nim zdają się mieć żywe, nasycone kolory i mocne kontrasty. Papier błyszczący ma szerokie przeznaczenie i nadaje nawet zwykłym, amatorskim zdjęciom świetnego wyglądu w albumie.
Oczywiście papier typu błysk ma także swoje wady, a mianowicie jest bardzo podatny na zarysowania, a po dotknięciu dłonią zostają na zdjęciu nieestetyczne odciski palców. Dlatego najlepiej umieszczać je w albumach z ochronnymi folijkami lub w ramkach.
Kompromisem pomiędzy papierem błyszczącym a matowym może być papier półmatowy (satynowy), który łączy cechy obu produktów i stanowi dosyć uniwersalny sposób na wydruki dobrej jakości z drukarki.
Papiery fotograficzne ozdobne
Mniej znane amatorom, natomiast doskonale profesjonalnym fotografom są papiery fotograficzne ozdobne, które pozwalają nadać zdjęciom naprawdę ciekawych efektów. Należą do nich papiery:
- papier jedwabny silk – podobny do matu, jednak ma wyraźniejszą strukturę i bogatszą paletę barw,
- papier perłowy pearl – idealny do zdjęć artystycznych, o wysokim połysku i głębokich barwach,
- papier metaliczny metalic – również o wysokim połysku, daje wrażenie nadruku na polerowanym metalu.
Jak dobrać papier do drukarki atramentowej?
Wybór papieru fotograficznego na początek nie musi być trudny. Najlepiej spróbować czegoś uśrednionego, np. papieru półmatowego o gramaturze ok. 230 g. Oczywiście przed zakupem należy sprawdzić, czy dany papier fotograficzny nadaje się do użytku domowego na zwykłym urządzeniu. Jeśli wydruk zdjęć będzie zadowalający, z powodzeniem możemy próbować innych, bardziej wyszukanych papierów.