Site icon New Social Polska

VPS – czym jest i jak działa?

Każdy, kto korzysta z Internetu zdaje sobie sprawę, z tego jak wiele zagrożeń istnieje w sieci. Jedno złe kliknięcie może sprawić to, że będziemy mieli duże problemy, czy to z własnym komputerem, czy w gorszym wypadku utracimy dane do naszych kont bankowych lub też społecznościowych. Dlatego, aby chronić nasze dane przed ich utratą, warto jest zaopatrzyć się w zaporę VPN, która nie tylko sprawi, że będziemy bardziej anonimowi w Internecie, ale także zwiększy nasze bezpieczeństwo.

VPN co to jest?

VPN jest to pewnego rodzaju zapora, która tworzy dla nas sieć prywatną. Dzięki skorzystaniu z VPN zabezpieczamy swoją prywatność w Internecie, jednocześnie ukrywając nasz adres IP. Włączenie VPN nie tylko sprawi, że poczujemy się bezpieczniej w Internecie, ale także będziemy mieli dostęp do wielu rzeczy, które posiadają blokady regionalne. Dzięki VPN omijamy te blokady i możemy przeglądać wszystko to, co nas interesuje. Dodatkowo korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi staje się bardzo bezpieczne. 

VPN jak działa?

Cały proces działania VPN opiera się na dwóch etapach, a mianowicie:

Inaczej mówiąc podczas połączenia z internetem przez serwer VPN tworzony jest specjalny tunel, przez który wysyłane są wszystkie dane. Tunel ten ma jedno zadanie, chronić wszystkie nasze danie przed ich wyciekiem jak i wykorzystaniem przez osoby trzecie. Dane, które kierowane są przez tunel trafiają najpierw do serwera VPN (a nie do sieci), po czym są bardzo dobrze szyfrowane i dopiero wtedy wysyłane do internetu. Podczas trafienia do internetu dane te nie są szyfrowane, ponieważ nie jest to już potrzebne. Serwer VPN nie tylko szyfruje wszystkie dane, ale zmienia całe nasze IP. I nie chodzi tu o zamaskowanie naszego IP a o całkowitą jego zmianę, co jeszcze bardziej zwiększa nasze bezpieczeństwo w sieci. I tak o to jeśli włączymy VPN to nasze IP jest zamieniane na IP serwera VPN. W praktyce wygląda to tak, że będąc w domu możemy wybrać sobie IP np. ze Sri Lanki, czy Australii, przez co nasza lokalizacja będzie automatycznie zmieniona na tą z serwera VPN.

Korzyści z korzystania z VPN

Korzyści korzystania z VPN jest bardzo dużo i z czasem będzie ich jeszcze więcej. Najważniejszą z nich jest zwiększone bezpieczeństwo podczas wykorzystywania połączenia z internetem. Tak, więc po skorzystaniu z VPN żaden złodziej danych nie będzie w stanie ukraść ich nam, czy też nie staniemy się ofiarą hakerów. Dodatkowo korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi nie sprawi nam żadnych problemów. Dzięki korzystaniu z VPN jesteśmy w stanie usunąć ograniczenia regionalne. Inaczej mówiąc wiele platform streamingowych tworzy specjalne treści dla danego regionu, przez co inne regiony nie są w stanie z nich korzystać. Dzięki włączeniu VPN jesteśmy w stanie przeglądać treści z każdego regionu, gdyż wtedy ograniczenia regionalne nas nie dotyczą. Serwery VPN sprawiają, że nasza prywatność jest chroniona jak najbardziej się da, wszystko przez zmianę naszego IP. Po włączeniu tej usługi nikt nie będzie w stanie namierzyć nas podczas korzystania z internetu. Co więcej, dzięki zastosowaniu VPN możemy bez problemu przeglądać dane, które są ocenzurowane, czy nawet zablokowane. Co gorsze coraz więcej państw zaczyna korzystać z cenzury, przez co wiele danych jest ukrywanych. Idealnym przykładem państwa, w którym istnieje bardzo duża cenzura są Chiny. Wszystkie treści, które są niezgodne z tym co władza uważa są automatycznie cenzurowane lub natychmiast usuwane.

Podsumowanie 

Jak możemy zauważyć VPN jest bardzo przydatnym narzędziem jeśli chodzi o zwiększenie naszego bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne jest to, aby każdy zaopatrzył się w VPN. W ostatnim czasie praktycznie każda przeglądarka wbudowuje w swoje funkcje właśnie zaporę VPN, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoich użytkowników.

Exit mobile version