Site icon New Social Polska

Jak stworzyć portfolio?

portfolio

Portfolio to nic innego jak kolekcja przykładowych prac, projektów czy dokumentów, które potwierdzają wiedzę, doświadczenie, umiejętności oraz kwalifikacje danej osoby. Jest to tak jakby prezentacja dorobku zawodowego. Warto wiedzieć jak w szybki i prosty sposób można stworzyć interesujące portfolio. 

Czym jest portfolio?

Portfolio to bardzo ważny element, który może niezwykle pomóc w rozwoju kariery zawodowej. Przede wszystkim jest ono przydatne, aby budować swoją osobistą markę. Można je traktować jako formę reklamy czy autopromocji. Przede wszystkim powinni je przygotować autorzy tekstów, graficy, fotografowie, architekci czy różnego typu projektanci. 

Portfolio to także dobre uzupełnienie CV. Dzięki niemu można pokazać pracodawcy swoje umiejętności i dotychczasowe osiągnięcia. Dobre portfolio może zaciekawić pracodawcę i nakłonić go do podjęcia współpracy. 

Warto pamiętać, aby regularnie uaktualniać swoje portfolio. Dzięki temu można pokazywać najnowsze prace, które z pewnością stają się coraz to lepsze. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie portfolia online. Można je szybko aktualizować i zmieniać, a także możliwa jest zmiana pliku do pdf. 

Zobacz również: pcpro.pl/jak-zmienic-plik-na-pdf

Co powinno być zawarte w dobrze przygotowanym portfolio?

To jak powinno być zbudowane portfolio jest zależne od tego jakiego typu działalności dotyczy. Każde portfolio powinno jednak pokazywać pełny obraz osiągnięć danej osoby i wskazać historię jej rozwoju zawodowego. Należy w nim zawrzeć:

W jaki sposób można zrobić portfolio?

Tworząc portfolio należy zadbać o to, aby prezentowało się ono jak najbardziej profesjonalnie i interesująco. Aby tego dokonać, należy przejść kilka istotnych kroków:

  1. Wybrać domenę. Będzie ona prowadziła bezpośrednio do stron należących do portfolio. Warto zadbać o to, aby była ona łatwa do zapamiętania, a zarazem prezentowała się jak najbardziej profesjonalnie. Domana, która będzie spersonalizowana z pewnością będzie się prezentowała bardziej wiarygodnie. 
  2. Szablon. Stronę wcale nie trzeba tworzyć od zera. Dostępne jest wiele profesjonalnych szablonów, które z pewnością ułatwią pracę i sprawią, że portfolio będzie się prezentowało bardziej profesjonalnie. Warto pomyśleć, która opcja najlepiej pasuje do prac, które chce się przedstawić i która najlepiej podkreśli ich charakter. Budując portfolio należy wziąć pod uwagę wiele różnych kwestii jak np. rodzaj czcionki, jej kolor, układ strony itd. 
  3. Kiedy szablon jest mniej więcej opracowany, można do niego dołączyć przykładowe prace, a także dokumenty. Na pewno powinna się w nim znajdować strona główna opisująca daną osobę, skonstruowana tak, aby jak najbardziej zachęcić. Następnie można załączyć swoje prace, teksty czy projekty. Dobrze jest zamieścić tam najlepsze prace.
  4. Budując portfolio nie można także pominąć CV oraz zakładki z danymi kontaktowymi. Oprócz numeru telefonu czy maila, można także zamieścić na stronie specjalny formularz kontaktowy, który jeszcze bardziej ułatwi kontakt. 

Przygotowując portfolio należy też pamiętać o załączeniu atrakcyjnych, dobrych jakościowo zdjęć oraz o optymalizacji pod kątem SEO. Dzięki temu strona będzie się prezentowała bardzo profesjonalnie, a ponadto będzie lepiej widoczna w sieci. 

Strona mobilna

Dobre portfolio powinno być także przygotowane w wersji mobilnej. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to po prostu mniejsza wersja strony. Warto przestrzegać kilku zasad, które sprawią, że portfolio będzie się świetnie prezentowało na wszelkich urządzeniach mobilnych. W pierwszej kolejności warto pozbyć się zbędnych elementów, a także zadbać o to, aby czcionka była dobrze widoczna. 

Portfolio to bardzo ważny element, który pomoże wyeksponować wszelkie zawodowe osiągnięcia, rozwinąć swoją karierę i trafić do potencjalnych klientów. Warto postarać się, aby było ono przygotowane jak najbardziej profesjonalnie. 

Exit mobile version