Site icon New Social Polska

Dlaczego wypadają mi włosy? Poradnik dla łysiejących

Dlaczego wypadaja mi wlosy
Dlaczego wypadaja mi wlosy

U wielu mężczyzn z wiekiem dochodzi do przerzedzenia się fryzury, a nawet łysienia. Problem wypadania włosów jest jednak dużo szerszy. Jakie mogą być jego przyczyny? Jak z nim walczyć? Podpowiadamy!

Łysienie androgenowe u mężczyzn to najczęstsza przyczyna wypadania włosów. Nieraz bywa ono źródłem kompleksów, szczególnie jeżeli rozwija się w stosunkowo młodym wieku. Problemy z wypadaniem włosów mogą jednak dotyczyć także kobiet. Wówczas świadczą o nieprawidłowej pielęgnacji, niedoborach witamin, a nawet o poważnych chorobach. Dowiedz się, jak walczyć z łysieniem!

Wypadanie włosów – kiedy stanowi problem?

Na początku warto zaznaczyć, że każdy zdrowy człowiek traci dziennie od kilkudziesięciu do stu włosów. Widok pojedynczych włosów na szczotce, czy w odpływie prysznica nie jest więc żadnym powodem do niepokoju. Zupełnie inaczej, kiedy ubytek jest znaczny i zaczyna być widoczny gołym okiem. 

Włosy wypadające garściami, przerzedzanie się fryzury i łyse placki na głowie to wyraźny sygnał, że w organizmie zachodzą istotne zmiany. Warto się im przyjrzeć. 

Jakie są przyczyny wypadania włosów? 

U mężczyzn najczęstszą przyczyną wypadania włosów jest łysienie androgenowe. Wynika z genetycznej nadwrażliwości na jedną z pochodnych testosteronu, czyli DHT. To proces, którego nie można zatrzymać, jednak można wpływać na jego wolniejszy przebieg. 

Łysienie typu męskiego w wyniku zaburzeń hormonalnych może dotyczyć również kobiet. Jest to jednak rzadkie zjawisko. U pań przyczyny wypadania włosów zdecydowanie częściej leżą w wyniku działania takich czynników jak:

Skuteczne środki na wypadanie włosów

Na rynku dostępne są liczne kosmetyki i preparaty przeznaczone dla osób, które cierpią na nadmierne wypadanie włosów. Są to najczęściej szampony, odzywki, wcierki, czy suplementy diety. 

Ciekawą alternatywą mogą okazać się preparaty o wysoko skondensowanych składnikach aktywnych. Dobrym przykładem są ampułki przeciwko wypadaniu włosów Vichy. To bardzo wygodne w aplikacji produkty, które stosowane przez dłuższy czas wykazują się dużą skutecznością. 

Oczywiście przed rozpoczęciem zmian w pielęgnacji warto wykluczyć medyczne przyczyny wypadania włosów i przyjrzeć się swojemu stylowi życia. Przewlekły stres, którego możemy na co dzień w ogóle nie zauważać również ma wpływ na nadmierne wypadanie włosów. 

Jak radzić sobie z łysieniem typu męskiego?

Niestety, łysienia androgenowego u mężczyzn nie da się zatrzymać ani cofnąć. Proces ten jest związany z czynnikami genetycznymi i żadne kosmetyki ani suplementy nie są w stanie całkowicie mu przeciwdziałać. Można jednak, a nawet należy, dbać o kondycję skóry głowy i włosów. W ten sposób istnieje szansa na znaczne spowolnienie nieubłaganego procesu łysienia. 

Nie oznacza to jednak, że dla łysiejących androgenowo mężczyzn nie ma żadnych nadziei. Współczesna medycyna estetyczna oferuje przeszczepy włosów, które cieszą się rosnącą popularnością również w Polsce. Warto jednak pamiętać, że są to zabiegi stosunkowo drogie i niepozbawione przeciwwskazań medycznych. 

Odpowiedź na pytanie, dlaczego wypadają włosy nie jest jednoznaczna. Przyczyn łysienia i przerzedzania się fryzury może być bardzo wiele – od nieprawidłowej pielęgnacji po poważne choroby i zaburzenia hormonalne. Warto więc przyjrzeć się kondycji swojego organizmu i po znalezieniu przyczyny rozpocząć działania spowalniające lub hamujące ten proces. 

Exit mobile version